top of page
Sök

Folkbildning & forskning – Årsbok på väg!

Folkbildning & forskning är föreningens årsbok!

Boken innehåller fyra delar.

Den första delen handlar om läsning och bokcirklar i olika tidsperspektiv. Den andra delen belyser området praktiknära folkningsforskning. I en tredje del ägnas utrymme åt minnesord om en av föreningens grundare, folkbildaren, författaren och hedersdoktorn Gösta Vestlund. Den avslutande fjärde delen ger några internationella utblickar och utblickar samt reflektioner om folkbildningens mål och inriktning i Sverige.

Boken avslutas med en personlig tillbakablick på det gångna året av föreningens ordförande Linus Olofsson.


Årsboken skickas ut till alla medlemmar under vecka 23. Är du inte medlem än, bli det här!


59 visningar0 kommentarer

Senaste inlägg

Visa alla
FFFF-loggaRöd4_Rityta_1_kopia.png
bottom of page