top of page
Sök

Gösta Vestlund 107 år

Gösta Vestlund, legendarisk folkbildare, hedersdoktor vid Linköpings universitet och hedersmedlem i Föreningen för folkbildningsforskning fyller 107 år idag måndagen den 15 juni. Gösta Vestlunds liv och gärning speglar nära ett sekel av svensk folkbildning. Göstas motto är ”bildad är den människa som visar respekt för andra människor”. Han fortsätter att reflektera om demokratins kris och möjligheter och folkbildningens roll i detta sammanhang. Därför vill vår förening hylla Gösta Vestlund med att starta en insamling i hans namn. Insamlade medel kommer att användas som stöd till Vestlunddagarna på Sigtuna Folkhögskola den 18-19 mars 2021 och en översikt av serien Vestlunddagarna som startade med anledning av Gösta Vestlunds hundraårsfirande 2013.


Bidrag till hyllningen kan sättas in på föreningens plusgiro med angivande "Gösta Vestlund107". Plusgirokonto 875806-2.

91 visningar0 kommentarer

Senaste inlägg

Visa alla

Comments


FFFF-loggaRöd4_Rityta_1_kopia.png
bottom of page