top of page
Sök

Forskningsdagen 2025 med tema engagemang

Folkbildningens forskningsdag kommer vara digital och ha tema engagemang. Den sker den fredagen 17 oktober.

Forskningsdagen 2025 - tema Engagemang
Forskningsdagen 2025 - tema Engagemang

Årets Forskningsdag genomförs förmiddagen den 17 oktober. Den är digital och har fokus engagemang.


Med ett år kvar till valet kommer demokratifrågorna debatteras allt intensivare i många sammanhang, och vi vill lära oss mer och ha med oss mer kunskap i samtalen. Under dagen presenteras aktuell forskning.


På planeringsstadiet intresserar vi oss brett för engagemang: ungas engagemang, minoriteters rättigheter i en demokrati, hur bevarar man långvarigt engagemang i en period där det sker en stor rotation av personer och projekt hos folkbildningen, att bilda om demokrati.


Talare och program kommer presenteras här framöver.


Forskningsdagen ger plats för omvärldsspaning, ny kunskap och energi. Det är en arena för fortbildning och utbyte mellan forskning och folkbildning.


Forskningsdagen 2025 sker i samarbete folkbildningens demokratisatsning Vi måste prata, och evenemanget genomförs med stöd av Mimer, RIO och Studieförbunden i samverkan.

 
 
 

Comments


FFFF-loggaRöd4_Rityta_1_kopia.png
bottom of page